Kızgın Yağ Eşanjörleri

Kızgın yağ eşanjörü, endüstride kızgın yağın enerjisinden yararlanılarak sıcak su, buhar elde edilmesi veya farklı bir proses akışkanının ısıtılması amacıyla kullanılan ısı transfer ekipmanlarıdır. Kızgın yağ, genellikle enerji üretimi, sanayi işlemleri vb. farklı endüstriyel uygulamalarda kullanılır. Kızgın yağ eşanjörleri yüksek sıcaklıkta çalışma kabiliyetine sahip olan ekipmanlardır. Eşanjör seçiminde ilgili sıcaklık ve basınç kriterleri dikkate alınarak doğru malzeme ve sıcaklık farkından kaynaklanabilecek genleşmelerin önüne geçmek adına genel imal ekipmanları haricinde kompansatör vb. ekipmanların kullanılması gerekebilmektedir.

Kızgın yağ eşanjörün her iki devresinde olan akışkanlar eşanjör tasarımında etkin bir rol oynadığından kızgın yağ eşanjörlerinde kullanılan yağın özellikleri tasarım için çok önemlidir. Burada kullanılacak farklı özelliklerdeki yağ direkt olarak kapasite, basınç düşümü, akış rejimine etki etmektedir.

Yağ proseslerinde bir diğer önemli konu ise yapın vizkozitesidir. Bir yağın vizkozitesi, akmaya karşı olan direnci olarak tanımlanır. Daha açıklayıcı olmak gerekirse yağın belirtilen bir sıcaklıkta ne kadar kolay aktığımı ifade eder. İnce yağlar düşük viskoziteye sahiptir ve daha yüksek viskoziteye sahip kalın yağlardan daha düşük sıcaklıklarda daha kolay dökülürler. İnce yağlarda sürtünme az olması ile soğuk havalarda prosesin hızlı bir şekilde devreye alınmasına yardımcı olur. Kalın yağlar ise yüksek sıcaklıkta film mukavemetini ve yağ basıncını korumakta daha iyidir. Sıcaklığa bağlı akışkanlığı azalan yani vizkozitesi artan akışkanlar eşanjör içerisinde akış hızı düşeceğinden gerekli hareketi sağlayacak pompaların daha fazla enerji tüketimine sebebiyet verecektir. Buda sistem veriminde düşüşe sebep olacaktır. Proses akışkanı seçimi ihtiyaca uygun olarak ilgili çalışma sıcaklık formlarına uygun olarak seçilmelidir.

Kızgın yağ eşanjörleri hakkında daha detaylı bilgi almak veya teklif talebinde bulunmak için web sitemizde yer alan WhatsApp destek hattından, iletişim numaralarımızdan veya teklif talep formunu kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.