Kettle Tip Eşanjörler

Kettle tipi eşanjör, sıvıların genellikle bir sıvının ısıtılması veya buhar fazına geçişi için kullanılan bir ısı değiştirici türüdür. İçinde bir tüp demeti bulunan bir kabuk veya kap içerir. Tüpler genellikle U şekilli veya düz olup, ısıtılan veya soğutulan sıvının içine daldırılır. Isı transferi, tüplerin içindeki sıvı ile çevreleyen sıvı veya buhar arasında gerçekleşir.

Kettle tip eşanjörler, bir gövde borulu ısı değiştirici türüdür. İkisi arasındaki temel fark, dış kabuğun bir kazan veya kaynama tenceresi şeklinde olmasıdır. Tüp demeti kabuğun içinde bulunur. Bir kettle reboiler, bir akışkanın diğerine bir tüp demeti aracılığıyla ısı transferi yaparak çalışır.

Bu tip bir reboiler, sıvıyı kabuğun altında tutar. Orada sıvı, ısıtma ortamını içeren bir tüp demetiyle temas halindedir. Buhar gibi olabilecek ısıtma ortamı, tüp demetleri içinden geçer ve kondens olarak çıkar. Isıtılacak kulenin altından gelen sıvı, kabuk tarafından akar.

Buharlaştırma ortamının (buhar) gizli ısısı, kabuk tarafındaki sıvının buharlaşmasında kullanılır. K kabuk tasarımı, buharlaşmış sıvıyı ve buharı ayırmak için yeterli alan sağlar. Buharlaşmış sıvı kabuğun üstünden dışarı akar.

U-bükümlü borular kullanılarak boruların serbest genleşmesi sağlanır ve iç ayrım alanı kabuk çapının daha büyük bir boyutuyla gerçekleştirilir. Daha büyük kabuk çapı ayrıca iç akışı da mümkün kılarak ısı transfer katsayısını artırır.

Tüp tarafındaki ısıtma ortamı, örneğin buhar veya termal yağ gibi farklı olabilir. Yükteki değişim, tüp tarafındaki akış veya buhar basıncı ile kontrol edilir.

Boru demetini, kalan sıvının çekildiği reboiler bölümünden ayıran bir tutucu duvar veya taşma duvarı olabilirken, boru demeti sıvı ile kaplı kalır. Kettle Tipi Reboilerlar güvenilir ve bakımı kolaydır.

Tutucu bir duvar veya taşma duvarı bulunur. Bu, tüp demetinin sıvı ile kaplı kalması için kabukta tutulacak sıvı miktarını belirler. Taşma duvarının dikey uzunluğu önemlidir. Bir değiştiricinin maksimum verimliliği için işlem süresince tüp demeti sürekli olarak sıvının içine batırılmalıdır

Kettle tip eşanjörler hakkında daha detaylı bilgi almak veya teklif talebinde bulunmak için web sitemizde yer alan WhatsApp destek hattından, iletişim numaralarımızdan veya teklif talep formunu kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.