Kanatlı Borular (Serpatinler)

Boru üzerine eklenen kanat yapıları ile boru ısı transfer yüzeyi arttırılarak daha etkin bir ısı transferi sağlanarak aynı zamanda kullanılan boru miktarı da arttırılan etkin yüzey alanı sayesinde azalmaktadır.

Serpatin Çeşitleri

  • Spiral Kanatlı Serpantinler
  • Oval Borulu Serpantinler
  • Pul Dizme Serpantinler
  • Kendinden Kanatlı (Ovalamalı) Serpantinler
  • Kroçilli Boru

Spiral kanatlı serpantinler, proses koşullarına veya müşteri isteğine bağlı olarak karbon çelik borulu DKP kanatlı serpantin çeşitlerine sıcak daldırma veya elektro galvaniz kaplama uygulanabilmektedir. Standart serpantin ürünlerinde kanatlar boruya punta kaynak ile tutturulabildiği gibi müşteri talebine uygun olarak da kanat-boru arasına sürekli kaynakta uygulanabilmektedir.

Oval borulu serpantinler, dairesel olan borulara oranla düşük basınç kayıplarının istendiği prosesler için uygundur. Şekilden kaynaklı yapısından dolayı dairesel tipte borulara göre sürtünme katsayısı düşüktür. Bu tip serpantinler pul dizme ve yine spiral kanatlı serpantin olarak imal edilebilmektedir.

Pul dizme serpantinler, Müşteri isteğine bağlı olarak, bakır ve özel alaşım olan pul dizme serpantinlerde, içten şişirme yapmak yerine daldırma lehim kaplama uygulanabilir. Bu kaplama sayesinde, ısı transferi arttırılırken, oksitlenme hızı da azaltılmış olur. Pul dizme serpantinlerde, müşteri ihtiyacına göre boru sayısı değiştirilebilir.

Kendinden Kanatlı (Ovalamalı) Serpantinler de kanatlar extrüzyon yöntemi ile boru etrafına belirli aralıklarla içe baskı uygulanarak boru dış yüzeyine kanat formu oluşturulmuş olur. Bu tip kanatlı borularda boru ve kanat arasında bir boşluk olmadığından en iyi ısı transferi iletimi sağlanır.

Kroçilli Borunun yüzey şeklinden kaynaklı olarak akış içerisinde türbülans arttırılabilir. Düşük akışkan hızlarında türbülans arttırılarak daha etkin bir ısı transfer oranı sağlanmaktadır. Borulara helezonel bir şekilde yiv açılması ile oluşturulan bu borular ısı kullanılan akışkanın kirlenme eğilimine uygun olarak birçok proseste kullanılmaktadır.

Kullanılabilir Malzemeler

Boru ve fin malzemesi proses ve kullanım koşullarına uygun olarak karbon çelik, paslanmaz çelik, bakır, pirinç ve alüminyum olabilir. Burada boru ve fin malzemesinin seçimindeki etkenler, akışkan cinsi, sıcaklık ve basınç parametreleridir. Karbon çelik boru-DKP kanatlı serpantinler ilgili korozif koşullara karşı sistem ömrünün arttırılması amacıyla elektro galvaniz veya sıcak daldırma galvaniz ile kaplanabilmektedir.

Farkımız

ERK, alanında uzman kadrosuyla her tür müşteri talebinde müşteri faydasını etik kriter olarak görerek en doğru ürün veya hizmet seçimini sunacağını, en güncel standartlar ve teknolojiler ışığında üretim veya hizmet vereceğini daimi misyonu gereği taahhüt eder.