Hava Soğutmalı Isı Değiştiriciler

Hava soğutmalı ısı değiştiriciler, yüksek sıcaklıktaki bir akışkandan alınan ısıyı düşük sıcaklıktaki atmosfere aktarmak için tasarlanmış cihazlardır. Hava soğutmalı ısı değiştiriciler, operasyon gereği olarak dış ortam havası ile istenilen soğutmanın elde edilebildiği proseslerde kullanıma uygundurlar.

Hava soğutmalı ekipmanlar uygun tasarım şartları gözetildiğinde su soğutmalı sistemlere göre daha az işletme giderleri ile işletilebilirler. Özellikle yüksek sıcaklıktaki proses akışkanları ile işletim söz konusu olduğunda buharlaşma kayıplarının önüne geçilerek işletme giderleri düşürülür.

ERK, alanında uzman mühendisleriyle belirtilen operasyonel değerler doğrultusunda ilgili ürün tasarımlarını;

  • ASME Section VIII Division 1,
  • API661,
  • TEMA

standartlarına uygun şekilde yapmaktadır.

Hava Soğutmalı Isı Değiştirici Bileşenleri

Hava soğutmalı ısı değiştiricilerinin bir diğer avantajı ise boru üzerindeki kanatlardır. Boru üzerinde akan havanın temas noktası boru dış yüzeyine entegre edilen kanatlar sayesinde arttırılarak etkin ısı transferi olumlu yönde etkilemektedir. Kanatçıklar iyi iletkenlik ve üretim ekonomisi için genelde sarmal sargılı alüminyumdur. Kanatçıkların bakır, çelik ve paslanmaz çelik gibi diğer malzemelerden de üretimi mümkündür. Çeşitli korozif koşullara, sıcaklık vb. değerlere bağlı olarak sektörde kullanılan kanatçık tipleri aşağıdaki gibidir:

L-Fin

Hava soğutmalı ısı değiştirici yapımında en yaygın kullanılan kanatçık tipidir. Kanatçık boru etrafına alüminyum şerit sarılarak üretilir. Mekanik ve termal kararlılık için orta derecede gereksinim duyulan işlemlerde kullanılır. Boru yüzeyi tamamen kanatçık malzemesi ile kaplandığından korozif şartlardan daha az etkilenir. En fazla 120 °C sıcaklıkta verimli olarak çalışabilir.

G-Fin (Embedded)

Gömülü kanatları olan borular çok iyi ısı iletim özelliklerine ve yüksek termal kararlılığa sahiptir. Mekanik stabilite, kanatçık malzemesinin seçimine göre değişir. Kanat boru içindeki bir yive spiral olarak sarılır ve yuvarlanarak sıkıca bağlanır. Alüminyum ve karbon çeliği kanat malzemesinden; karbon çeliği ve paslanmaz çelik boru ana malzemelerinden üretilebilir. En fazla 400°C sıcaklıkta verimli olarak çalışabilir.

Extruded Fin

Ekstrüzyon alüminyum kanatlı borular yüksek mekanik ve termal kararlılığa sahiptir. Bu tip boruların dışına bakır veya alüminyum gibi yumuşak bir başka boru daha geçirilir ve extrüzyon yöntemi ile kanat dıştaki bu borudan oluşturularak üretilmektedir. Bu, mükemmel ısı iletim özelliklerine sahip boru ve kanat arasında güçlü bir bağ oluşturur. En fazla 300°C sıcaklıkta verimli olarak çalışabilir.

LL Fin

Alüminyum fin şeridi, şekilde gösterildiği gibi kanatçıkların üst üste binmesi ile boru üzerinde L şeklinde ve gerginlikte sarılmış olarak oluşturulur. LL fin için en fazla verimli çalışma sıcaklığı 180°C’dir. Kanatçık malzemesi alüminyum veya bakırdan üretilmektedir.

KL Fin

Taban borusu kanat ayağının uygulanmasından önce tırtıklı olması dışında tam olarak “L” kanatçık olarak üretilir. Uygulamadan sonra kanatçık ayağı taban borusu üzerindeki karşılık gelen yere tırtıklar yapılır, böylece kanatçık ve tüp arasındaki bağı arttırır, bu da ısı transfer özelliklerinin iyileşmesini sağlar. Bu kanat tipi için maksimum verimli çalışma sıcaklığı 250°C’dir. Kanatçıklar alüminyum veya bakırdan üretilir.

Hava soğutmalı ısı değiştiricilerinde dezavantaj olarak ön plana çıkan etkenlerden biri sestir. Bu ürünlerde oluşan gürültünün ana kaynağı fanlardır. ERK Enerji bu gibi konuları tasarım aşamasında tüm koşulları dikkate alarak çözüme kavuşturmaktadır. Fanların hızı proses yükü ve dış hava koşullarına göre ayarlanabileceği gibi kanat sayısı arttırılarak ya da daha geniş kanatlar kullanılarak gürültüde ciddi azalmalar sağlanabilir.

Farkımız

ERK, alanında uzman kadrosuyla her tür müşteri talebinde müşteri faydasını etik kriter olarak görerek en doğru ürün veya hizmet seçimini sunacağını, en güncel standartlar ve teknolojiler ışığında üretim veya hizmet vereceğini daimi misyonu gereği taahhüt eder.