Basınçlı Kaplar

Basınçlı kaplar ortam basıncından farklı bir basınçta akışkanları depolamak veya çeşitli proseslerin operasyonu gerçekleştirmek için tasarlanmış ürünlerdir. İçeriğinde yer alan akışkanın ortam basıncından farklı bir basınçta yer almasından dolayı tehlikeli bir duruma yol açabileceğinden tasarım ve imalatı ilgili standart ve normlara uygun olarak düzenlenir.

Kullanım Alanları

Kimya, rafineri, gıda ve daha birçok sektörde sıkıştırılmış hava, sıcak su, hammadde, asidik akışkanlar gibi proses akışkanlarının depolamasında sıklıkla kullanılırlar.

Kullanılabilir Malzemeler

Çoğu basınçlı kap çelik türevlerinden imal edilir. Silindirik ve küresel basınçlı kaplar haddelenmiş ve dövülmüş çelik mamullerinin standarda uygun özel tasarımı doğrultusunda birbirlerine genellikle kaynak metotları ile bazı özel uygulamalarda ise sökülebilir yöntemlerle bağlanarak üretilirler. Yüksek korozyon riski taşıyan akışkanlar için titanyum alaşımları ya da kompozit malzemeler tercih edilebilir.

Standartları

Hesaplamalar, tasarımlar ve projelendirmeler ERK’in alanında uzman mühendisleriyle müşteri talebine göre; ASME Code Section VIII Div 1 ve 2, AD-2000, API 661, API 650, TEMA, EN 13445, TSE’ye uygun yapılmaktadır.

Farkımız

ERK, alanında uzman kadrosuyla her tür müşteri talebinde müşteri faydasını etik kriter olarak görerek en doğru ürün veya hizmet seçimini sunacağını, en güncel standartlar ve teknolojiler ışığında üretim veya hizmet vereceğini daimi misyonu gereği taahhüt eder.